Seeded Boys 5K

By
Updated: November 24, 2014
Severan Park Boys - lead MD to POTOMAC XC CUP WIN

BATTLE OF THE POTOMAC 5K
Smokey Glenn Farm

Nov. 22, 2014

SUNNY, COOL
Results by runhigh.com

Click on the “pace” links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Md 61 1 2 3 4 5 6 7 9 11 13 17:23 0:57
2 Va 149 8 10 12 14 15 16 17 18 19 20 18:01 0:57

Incomplete Teams: Wv, Dc
Individuals
CLASS
PLACE PLACE FINISHER TIME PACE

1. Md
1 1 David Eisenhauer, Sr, Wilde Lake 16:54 5:27
2 2 Clayton Whitney, Sr, Severna Park 17:09 5:32
3 3 Kevin Hines, Sr, Severna Park 17:15 5:34
4 1 Dylan Kannapell, Jr, Bethesda-Chevy Chase 17:15 5:34
5 4 Jacob Derlink, Sr, Severna Park 17:17 5:34
6 2 Andrew Forsyth, Jr, Severna Park 17:22 5:36
7 3 Joshua Tucker, Jr, Severna Park 17:25 5:37
9 4 Liam Walsh, Jr, Quince Orchard 17:31 5:39
11 7 Trent Herzog, Sr, Patuxent 17:46 5:44
13 8 Ronan O’Shea, Sr, Archbishop Spalding 17:51 5:45
Total Time = 2:53:45 Total Places = 61

2. Va
8 5 Curtis Mussen, Sr, Mountain View 17:31 5:39
10 6 Joshua Speier, Sr, Bishop Oconnell 17:33 5:40
12 5 Andrew Lackey, Jr, West Springfield Hig 17:46 5:44
14 1 Brody Guthrie, So, North Stafford 17:55 5:47
15 9 Evan Fabish, Sr, West Springfield 17:57 5:47
16 10 Andrew Smith, Sr, West Springfield 18:04 5:50
17 11 Matt Blackburn, Sr, West Springfield 18:13 5:53
18 12 Christopher Holland, Sr, West Springfield 18:17 5:54
19 13 Taylor Braney, Sr, Mountain View 18:25 5:56
20 14 Timothy Ward, Sr, West Springfield 18:27 5:57
Total Time = 3:00:08 Total Places = 149
CLASS 1M 2M CLOCK
PLACE PLACE FINISHER TIME TIME TIME PACE

Top

1 1 David Eisenhauer, Sr, Wilde Lake 6:09 11:42 16:54 5:27
2 2 Clayton Whitney, Sr, Severna Park 6:14 11:56 17:09 5:32
3 3 Kevin Hines, Sr, Severna Park 6:14 11:56 17:15 5:34
4 1 Dylan Kannapell, Jr, Bethesda-Chevy Chase 6:13 11:57 17:15 5:34
5 4 Jacob Derlink, Sr, Severna Park 6:08 11:56 17:17 5:34
6 2 Andrew Forsyth, Jr, Severna Park 6:12 11:57 17:22 5:36
7 3 Joshua Tucker, Jr, Severna Park 6:14 11:58 17:25 5:37
8 5 Curtis Mussen, Sr, Mountain View 6:25 12:13 17:31 5:39
9 4 Liam Walsh, Jr, Quince Orchard 6:13 12:02 17:31 5:39
10 6 Joshua Speier, Sr, Bishop Oconnell 6:21 12:07 17:33 5:40
11 7 Shane Rigsby, Sr, Musselman 6:12 11:59 17:35 5:40
12 8 Trent Herzog, Sr, Patuxent 6:20 12:17 17:46 5:44
13 5 Andrew Lackey, Jr, West Springfield Hig 6:33 12:22 17:46 5:44
14 9 Ronan O’Shea, Sr, Archbishop Spalding 6:16 12:08 17:51 5:45
15 1 Steven Shetler, So, Berkeley Springs 6:21 12:20 17:53 5:46
16 2 Brody Guthrie, So, North Stafford 6:23 12:15 17:55 5:47
17 10 Evan Fabish, Sr, West Springfield 6:33 12:27 17:57 5:47
18 1 Jay Hall, Fr, Westlake 6:30 12:27 18:03 5:49
19 11 Andrew Smith, Sr, West Springfield 6:35 12:32 18:04 5:50
20 2 Ryan Lockett, Fr, Poolesville 6:24 12:26 18:06 5:50
21 12 Jesse Parsons, Sr, Westminster 6:17 12:19 18:07 5:51
22 13 Matt Blackburn, Sr, West Springfield 6:31 12:33 18:13 5:53
23 6 Matt Cambon, Jr, Severna Park 6:25 12:30 18:14 5:53
24 14 Christopher Holland, Sr, West Springfield 6:33 12:33 18:17 5:54
25 15 Emmanuel Porquin, Sr, Richard Montgomery 6:40 12:43 18:20 5:55
26 16 Taylor Braney, Sr, Mountain View 6:25 12:37 18:25 5:56
27 17 Joseph Soderstrom, Sr, Severna Park 6:31 12:41 18:25 5:56
28 18 Joshua Hall, Sr, Westlake 6:26 12:38 18:27 5:57
29 3 Brandon Arbaugh, Fr, Westminster 6:34 12:44 18:27 5:57
30 19 Timothy Ward, Sr, West Springfield 6:29 12:22 18:27 5:57
31 20 Nahom Teshome, Sr, West Springfield 6:29 12:33 18:29 5:58
32 7 Preston ScHerr, Jr, Walt Whitman 6:31 12:40 18:29 5:58
33 8 Patrick Watson, Jr, South River 6:33 12:39 18:30 5:58
34 3 Jackson Walker, So, Richard Montgomery 6:32 12:42 18:31 5:58
35 9 Christian McCann, Jr, Quince Orchard 6:32 12:42 18:31 5:58
36 21 Joey Gaines, Sr, St Albans 6:15 12:29 18:35 5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top
37 22 Turner Chaundy, Sr, Patuxent 6:33 12:47 18:37 6:00
38 10 Tyreece Huff, Jr, Phelps Ace 6:30 12:45 18:38 6:00
39 23 Jereamy Hall, Sr, Westlake 6:20 12:30 18:38 6:00
40 24 Jared Hallow, Sr, Musselman 6:27 12:42 18:44 6:02
41 4 Tommt Williams, So, South River 6:37 12:55 18:44 6:02
42 11 Conor Harrington, Jr, Severna Park 6:41 12:56 18:50 6:05
43 12 Nikita Kulick, Jr, South River 6:35 12:56 18:54 6:05
44 13 Charles Wood, Jr, Chesapeake (Aa) 6:28 12:50 18:56 6:06
45 25 Brett Tarzy, Sr, Oakdale 6:32 12:54 18:58 6:07
46 5 Eric Speeney, So, Patriot High 6:53 13:12 19:00 6:08
47 4 Caleb McCurdy, Fr, Nova Ac 6:35 12:56 19:04 6:09
48 14 Kevin Cooley, Jr, Severna Park 6:40 13:11 19:08 6:10
49 26 Christian O’Brien, Sr, Bethesda-Chevy Chase
6:45 13:06 19:14 6:12
50 6 Colin Hayes, So, Jefferson 6:37 13:07 19:16 6:13
51 15 Jake Daubert, Jr, Chesapeake 6:48 13:16 19:20 6:14
52 27 Austen Zorick, Sr, Robert C. Byrd 6:32 12:57 19:27 6:16
53 16 Brendan Coffey, Jr, Langley 6:56 13:19 19:28 6:17
54 5 Josh Fry, Fr, Bethesda Chevy Chase 6:55 13:25 19:31 6:18
55 7 Dylan Stamper, So, Jefferson 6:52 13:26 19:36 6:19
56 6 Matthew Herrity, Fr, Washington-Lee 6:54 13:21 19:43 6:21
57 8 Gus Daubert, So, Chesapeake 6:52 13:19 19:44 6:22
58 28 Ryan Small, Sr, Patriot 6:53 13:22 19:46 6:22
59 29 Jack Whaling, Sr, Severna Park 6:42 13:21 19:46 6:22
60 30 Dylan Cillo, Sr, Patuxent 6:51 13:32 19:51 6:24
61 31 Tyler Estrada, Sr, Patriot 6:53 13:22 19:52 6:24
62 7 Jett Hall, Fr, Westlake 6:49 13:28 19:53 6:25
63 17 Matthew David, Jr, St Albans 6:51 13:24 19:55 6:25
64 18 Jonathan Hubler, Jr, Patriot 6:53 13:22 19:56 6:26
65 19 Raymond O’Donnell, Jr, Severna Park 6:54 13:31 19:59 6:27
66 20 Philippe Masson, Jr, BcC 6:50 13:35 20:06 6:29
67 21 Damian Grant, Jr, Patriot 6:55 13:59 20:45 6:42
68 9 Chris Santi, So, Patriot 6:54 13:56 21:00 6:46
69 8 Johua Barnes, Fr, Martinsburg 7:06 14:20 21:11 6:50
70 22 Michael Belay, Jr, Gaithersburg 6:57 14:27 21:32 6:57
71 32 Derek Wendel, Sr, Governor Thomas Johns 7:33 14:53 21:39 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top
72 33 Sean Kenny, Sr, Governor Thomas Johns 7:33 15:02 21:59 7:05
73 10 Thomas Parks, So, Patuxent 7:49 15:29 22:55 7:23
74 34 Steven Zickafoose, Sr, Governor Thomas Johns
7:38 15:23 23:04 7:26
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top
75 35 Michael O’Connor, Sr, Patuxent 8:30 17:26 26:11 8:27
* indicates females
8 finishers among Men Under 2
10 finishers among Men 2 – 2
22 finishers among Men 3 – 3
35 finishers among Men 4 – 4
75 male finishers
0 female finishers
75 total finishers

Return to home page.

You must be logged in to post a comment Login

Our Sponsors:

American Running Association Nike AMAA Youth Runner